1980 Aavo Palliku mälestusvõistlused mäkketõusus

PEAAUHIND TAAS VELLO ÕUNPUULE

Tekst: Kalju Nurme
Aitäh: Madis Kers

„Estoplasti“ juhtkond viis koos oma ALMAVÜ algorganisatsiooniga läbi varalahkunud konstruktori ja rallisõitja meistrikandidaat Aavo Palliku mälestusvõistlused autode mäkketõusus.
            Kuigi ilm sportlasi ei soosinud, lõi kaasa peaaegu kogu meie rallisõitjate paremik (puudusid üksnes suurmeistrid Eedo Raide – Georg Valdek, kes samal ajal võistlesid EM-võistluste etapil Hispaanias ja küllaltki edukalt, esialgsetel andmetel said nad omas klassis viienda koha).
            1.klass (Žiguli 21011)osutus kaasvõistlejaist kiiremaks Zaporožetsil hipodroomisõidus nime teinud Viktor Ditman (Põllumajandusprojekt) 45,60 sekundiga. Järgnesid paidelased Jaak Hange (46,29) ja Jüri Jaakson (46,82). Parima naisvõistlejana sai Mai Metsik (Tempo) kaheksanda aja 48,38.
            2.klass (Žiguli 2103 ja 2106 ning Moskvitš) saavutasid Harju KEK-i võistlejad koguni nelikvõidu: 1. Ivo Juhkam (43,20), 2. Ando Nõel (43,98), 3. NSV Liidu koondise liige Aarne Timusk (44,01), 4. Urmas Kask (44,09).
            Spetsiaalautodel olid väljas kõik meie ralliässad: kuus suurmeistrit ja kuus meistersportlast. Kahekordne Nõukogudemaa meister ringrajasõidus Toivo Asmer (Sport) pani märgi maha 45,77 sekundiga, siis asus starti eelmise aasta rändauhinna omanik suurmeister Vello Õunpuu (Harju KEK). Siit tuligi päeva parim tulemus 38,60 sekundit. Kuidas ka konkurendid ei pingutanud, seda tulemust ei suutnud keegi ületada. Järgnesid: 2. Toivo Rühka (Harju KEK) 39,09,  3. Joel Tammeka (Vihur) 39,26,  4. Heiki Ohu (Harju KEK) 39,60,  5. Vallo Soots (Vihur) 39,68,  6. Toomas Diener (Harju KEK) 40,12.
            Finaali pääses 20 kiiremat, kellel tuli peale mäkketõusu demonstreerida ka mäest laskumise oskust. Vello Õunpuu tuiskas mäest alla kui tormihoog, kohati tundus sõit küllaltki riskantne. Aeg oli 1.15,15. see tõi võidu. H.Ohu kaotas 2,25 sekundiga. Finaalsõidus jäid ette põhiliselt spetsiaalautodega kihutanud võidusõitjad (3. Joel Tammeka 1.19,29,  4. Vallo Soots 1.19,31,  5. Väino Vahesalu 1.25,37,  6. Ants Kulgevee 1.27,39.
            „Estoplast“ selgitas ka kokkuvõttes senise kolme võistluse edukaima. Selleks osutus Heiki Ohu.